Ankara’da Tatil,Ankara Otelleri Ve Ankara Pansiyonları

Ankara’da Tatil,Ankara Otelleri Ve Ankara Pansiyonları
A+
A-

Bu yazımızda Ankara ulaşımı,Ankara pansiyonları, Ankara Otelleri,Ankara’da gezilecek tarihi yerler konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Ayrıca yazımızda Ankara’da tatil yapmayı düşünenler için kısa ama faydalı bilgiler olacak. Ülkemizin başkenti olan Ankara, İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehir olmasından dolayı denize kıyısı olan bir şehrimiz değildir. Ancak denize kıyısı olan çevre illere yakın olmasından dolayı Ankara’da konaklayarak çevre illerin deniz ve göl imkanlarından yararlanmak mümkün olabiliyor. Ankara’ya gelen misafirlerin birçok imkandan yararlanması konusundaki en önemli özellik gelişmiş ankara ulaşım imkanlarıdır. Eğer Ankara’ya ilk defa geliyorsanız gezintinizi gelişmiş metro ağıyla yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Ankara Havaalanı’ndan Havaş Otobüsleriyle Ankara Otogar’dan Metro ve Servislerle Ulaşım

Ankara Esenboğa havalimanı ülke içi ve ülke dışından gelen birçok misafire ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle Ankara havalimanı ulaşım konusunda oldukça büyük bir gelişme göstererek çevre illere kolay bağlanan bir özelliğe sahiptir. Ayn zamanda Ankara otogar da şehir içi ve şehir dışı ulaşım konusunda önemli bir ulaşım ağına sahiptir. Özellikle ankara otogar içine kadar giden metro imkanları sayesinde ulaşım konusunda misafirlerin istedikleri yerlere çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gitmeleri sağlanıyor. Ankara otogarından Ankara’nın bir çok semtine sürekli servis kalkmaktadır.

ankara havalimani ulasim

Ankara havalimanına Kızılay Meydanından ve Ulusta bulunan tren garından sürekli olarak Havaş otobüsleri kalkmaktadır. Metroyla Kızılay Meydanına gelerek ankara havalimanına kolayca ulaşabilirsiniz.

Ankara’da Nereye Gidilir?

Ankara’da tatilinizi yapmayı düşünüyorsanız Ankara’da Gezilecek Yerler yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. O yazımızda Ankara’da gezebileceğiniz yerler konusunda daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Anıtkabir – Ankara Tarihi Yerler

Ankara dendiğinde akla ilk gelen yer hiç kuşku yok ki Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının bulunduğu Anıtkabir’dir. Anıtkabir her sene hem yerli hem de yabancı turistlere ev sahipliği yaparak Ankara’nın gözde yerlerinden birisi olması ile biliniyor.

Anıtkabir

Anıtkabir

Anadolu Medeniyetleri Müzesi – Ankara Tarihi Yerler

Kültürel anlamda ankara tarihi yerler konusunda en önemli merkezlerden birisi Anadolu Medeniyetleri Müzesidir. Anadolu Medeniyetleri Müzesi At Pazarı semtinde bulunuyor. Anadolu medeniyetleri müzesi içerisinde barındırdığı tarihi eserler ile birçok döneme ışık tutan bir özelliğe sahip olması ile biliniyor. Özellikle paleolitik çağdan günümüze gelen birçok dönemi yansıtan tarihi eserler kültür ve tarih meraklıları için önemli bir koleksiyon olması bakımından dikkat çekiyor.

anadolu medeniyetleri muzesi ankara

Tarih meraklıları için Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden bir kesit.

Ankara Rahmi Koç Müzesi – Ankara Tarihi Yerler

Ankara’da gezilip görülecek yerlerden birisi de Ankara Rahmi Koç müzesidir. Rahmi Koç müzesi Ankara sanayisini yansıtan en önemli müzelerin başında geliyor. Müze 2005 yılında ziyarete açılarak halen de ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

Müzenin tarihi önemi, de söz konusudur. İlk olarak Damat Rüstem Paşa tarafından 1521 ile 1522 yılları arasında yapılan Çengelhan’da konuklarını ağırlamaya başlamıştır. 1850 yılında dönemin sanayi ürünlerini sergileyen müze daha sonraki aşamalarda farklı alanlarda da sergiler eyer vererek daha da genişlemiş ve 1511 yılında Safranhan’ı da bünyesine katarak daha da büyümüştür. Müze Ankara’da bulunan önemli yerlerden birisi olarak görüldüğünden yaşlı genç birçok kişiye hitap eden bir özellik sergiliyor.

Ankara Rahmi Koç Müzesi

Ankara Rahmi Koç Müzesi

Etnografya Müzesi – Ankara Tarihi Yerler

Ankara’da gezilip görülmesi gereken yerlerden birisi de Etnografya müzesidir. Etnografya müzesinin en önemi özelliği Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatından sonraki ilk istirahatgahı olmasıdır. Etnografya müzesi Türk sanatı konusunda Selçuklulardan günümüze ulaşan birçok eseri yansıtması ile ünlü bir müze olarak dikkat çekiyor. Müzenin kategorilere ayrılarak misafirlere sunulması oldukça önemli bir özellik olarak görülüyor. Anadolu’nun çeşitli bölgelerindeki ürünleri barındıran müze, her yöreye ait izleri gelen misafirlerine sergiliyor.

Ankara Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi – Ankara Tarihi Yerler

Augustus Tapınağı ve Hacı Bayram Veli – Ankara Tarihi Yerler

Ankara’da bulunan bir başka tarihi ve kültürel eserlerden birisi de Augustus Tapınağıdır. Augustus tapınağı Hacı Bayram Camii’nin bitişiğinde bulunuyor. Ankara’nın tarihi ve turistik merkezlerini gezmek ve görmek isteyenlere özellikle önerilen yerlerden birisidir. Augustus tapınağı Galatya’nın Roma imparatorluğu tarafından işgal edilmesinin şerefine yaptırılmıştır. Bizans döneminde de eklemeler yapılarak tapınak çok daha geniş boyutlara ulaşmıştır. Tapınak Bizans döneminde kilise haline getirilmiştir.

Augustus tapınağı dış duvarları tarihi özellikler içermesi nedeni ile göze hoş gelen bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda kendisini günümüze kadar korumuş olmasından dolayı yerli ve yabancı birçok misafire ev sahipliği yapıyor. Ankara’ya yolu düşen ve kültür turlarına katılan birçok kişi Augustus tapınağını mutlaka görmek istiyor.

Ankara Augustus Tapinagi Ankara Gezilecek Yerler Listesi

Ankara Augustus Tapınağı

Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Birinci TBMM

Ankara hem yakın tarih hem de uzak tarih konusunda birçok eseri barındıran ve günümüze kadar bu eserleri koruyan bir kimliğe sahiptir. Yakın tarihimizin önemli mekanlarından ve eserlerinden birisi olan Kurtuluş savaşı müzesi de bu eserlerden sadece birisidir. Kurtuluş savaşı müzesi kurtuluş savaşı döneminde açılan 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak biliniyor. Kurtuluş mücadelesinin en yoğun döneminde yapılan ve kullanılan ve önemli kararların alınmış olduğu bu mekan günümüzde kurtuluş müzesi olarak biliniyor.

Yakın tarihimizin en ince ayrıntısına kadar yansıtan ve birçok önemli belgeyi barındıran müze, özellikle gençler için oldukça ilgi çekici bir özelliğe sahip olması ile biliniyor. Bir diğer önemli müzelerden birisi de Cumhuriyet Müzesidir. Cumhuriyet müzesi 2. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak kullanılmış ve günümüzde müze olarak faaliyet gösteren bir yapı olarak dikkat çekiyor.

Ankara’ya gidip de mutlaka uğranılması gereken yerlerden birisi de Kuğulu Park’tır. Ankara’nın sosyal yaşantısı için önemli bir etkiye sahip olan Kuğulu Park Cumhuriyet döneminde ileri görüşleri ile ünlü olan Tunalı Hilmi’den ismini almıştır. Trafiğin tek yönlü olarak akış yaptığı bölgede alış veriş merkezleri ve dinlenme alanları mevcuttur.

Ankara’da Nerede Kalınır? – Ankara Otelleri ve Ankara Pansiyonları

Ankara, kongre ve kültür merkezi olmasından dolayı özellikle Çankaya’da bulunan birbirinden farklı özelliklere sahip konaklama tesisleri nedeni ile Ankara’ya gelen birçok misafirin konaklama konusunda birçok alternatifi olmasını sağlıyor. Her ne kadar Türkiye’nin başkenti olsa da ankara ucuz pansiyon konusunda oldukça gelişmiş bir şehir olarak biliniyor. Özellikle her keseye hitap eden ankara ucuz otel imkanları sayesinde misafirler konaklama konusunda herhangi bir sorun yaşamıyor.

ankara pansiyonlari ve ankara otelleri

Günübirlik Ankara ziyaretleriniz için Ankara pansiyonları ve Ankara otellerinin yanısıra günlük kiralık evleri de tercih edebilirsiniz. İyi bir araştırma yaparsanız çok ucuz ve uygun fiyatlarla lüks kiralık evlerde kalabilirsiniz.

Ankara’da konaklama tesisleri göz önüne alındığında Ulus, Çankaya ve Kavaklıdere en ön sıralarda bulunan bölgelerin başında geliyor. Özellikle ankara otelleri konusunda bu bölgelerde sayıca fazla tesisin olması konaklamanın yanı sıra merkeze yakın olması nedeni ile de misafirler tarafından tercih ediliyor. Ankara’da ulaşım imkanlarının da oldukça gelişmiş olduğu göz önünde bulundurularak bu bölgelerde bulunan konaklama tesisleri sayesinde istenilen yere çok çabuk ulaşım sağlanıyor. Daha uygun konaklama imkanlarından yararlanmak isteyenler ankara pansiyonları seçeneklerini değerlendirebiliyorlar.

Ankara Konaklama Bölgeleri – Ankara Otelleri ve Ankara Pansiyonları

Birçok kişi için uygun ankara uçak bileti bulmak kadar Ankara’da konaklamak için de önemli alternatif seçenekleri söz konusudur. Ankara’nın en önemli konaklama merkezi hiç kuşku yok ki Kızılay’dır. Kızılay’ın ulaşım ağının merkezi olması da buradaki konaklama tesislerinin önemini daha da arttırdığı söylenebilir. Kızılay’da bulunan konaklama tesisleri sadece gezi için gelen misafirlerin değil aynı zamanda iş ve bürokratik amaçlı gelen misafirlere de ev sahipliği yapması bakımından önemlidir.

Ankara’nın bir diğer önemli konaklama bölgelerinden birisi de Ulus’tur. Ulus, özellikle tarihi ve kültürel alanlara yakın olmasından dolayı Ankara’yı bu amaçla ziyaret edenlerin çoğunlukla tercih ettiği bölgelerden birisidir. Ulus’ta bulunan 4 ve 5 yıldızlı oteller ile konforlu bir konaklama imkanına sahip olunmasının yanı sıra uygun fiyatlar ile hizmet veren diğer otel ve pansiyonlar da yer alıyor. Şehir içi toplu taşıma araçları, metro ve taksi imkanları sayesinde ulaşım konusunda önemli bir aşamada olduğu söylenebilir. Bilmenizde yarar var. Ankara’da en ucuz pansiyon ve oteller Ulus semtindedir. Ulus’a metro ağıyla rahatça ulaşabilirsiniz.

Kültürel ve tarihi yerlere yakın olması nedeni ile birçok misafirin tercih ettiği konaklama merkezlerinden birisi de Beypazarı’dır. Beypazarı’nın en önemli özelliği nüfus yoğunluğun diğer bölgelere göre daha uygun olması ve konaklama tesislerinin daha uygun şartlarda misafirlere sunulmasıdır. Ulaşım konusunda önemli bir noktada olması ve istenilen yere çok kısa sürede ve konforlu bir şekilde gidilmesine olanak sağlaması da bir diğer önemli avantajlarından birisi olarak dikkat çekiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.