Tatilde Neden Ankara’ya Gitmelisiniz? Ankara Tatili?

Tatilde Neden Ankara’ya Gitmelisiniz? Ankara Tatili?
A+
A-

Ankara tatili bir çok kişiye cazip gelmeyebilir ama Ankara 1920 senesinden beri ülkemizin başkentidir. Hatta tarihi çok daha eskilere dayanmaktadır. Ankara’da görülecek, gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Ankara’ya tatile gitmek,yerleşmek ya da geziye gitmek için başlıca sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ankara Cumhuriyet’in kuruluş izlerini taşır. Tarihini bilmeyen toplumların geleceği olmaz lafını aşabilmek için başta Anıtkabir olmak üzere, TBMM, eski TBMM ve mevcut müzeler mutlaka görülmelidir.

Biz Ankara gezilecek en iyi yerler yazımızda bunun üzerine epey konuşmuştuk. Bu yazının altında da ufak hatırlatmalar yapacağız.

Ankara tatili esnasında çocuğunuz Odtü’yü mutlaka görmeli

  • Çok fazla üniversite olduğu için genç ve dinamik bir nüfusu vardır. Hem ucuz hem pahalı bir çok eğlence mekanı vardır. Odtü, Hacettepe gibi büyük üniversiteleri barındırır. Çocuğunuz üniversiteye hazırlanıyorsa bu gibi önemli üniversiteleri gezdirmeniz onu şevke getirecektir.

Özellikle Odtü çocuğunuz varsa mutlaka ziyaret edilmelidir. Orası Ankara’nın içinde ayrı bir üke gibidir. Biz Türkiye en iyi üniversiteler yazımızda Odtü hakkında bilgi vermiştik.

  • Tatil alışverişi için çok fazla imkan sunar. Memleketinizde çok pahalıya alabileceğiniz ürünleri Ankara’da çok ucuza alabilirsiniz.

Ulus hem elektronik açısından hem ikinci el eşya açısından hem de giyim açısından fazlasıyla ucuz bir semttir. Ucuz elektronik ya da beyaz eşya almayı düşünüyorsanız, ikinci el eşya ankara yazımız faydalı olacaktır. Ayrıca tatilde kalmak için yerler için en iyi Ankara otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.

  • Halkı saygılıdır. Öğrenci şehri olmasının yanında memur şehridir. Bu yüzden kurallara uygun yaşar. Ve müthiş güvenlik önlemi vardır.

Ankara halkı kurallara uygun ve düzenli yaşar. Kimse kimseyi rahatsız etmez kimse kimseye karışmaz. Memur kenti olmasının bunda çok etkisi vardır. Ayrıca önemli politikacıların ve bürokratların şehirde olması da bunda etkilidir.

Tatili Geçtim Ben Ankara’da Ev Alacam 🙂

  • Ankara denizi yok ama herşeyi var dedirtecek bir şehirdir.

Ankara’da kiralar ucuzdur. Ankara’da bir çok semtte evler de ucuzdur. Hem gezmek hem yatırım için iyi bir şehirdir çünkü ekonomik krizler, nüfusun büyük bölümünün memur olmasından dolayı en son Ankara’ya uğrar. Tatile gelmek dışında Ankara’da ev almayı ya da Ankara’ya yerleşmeyi düşünüyorsanız ucuz satılık ev Ankara yazımızı seveceksiniz.

  • Ankara’da trafik İstanbul ili’ne göre çok kolay akar. Bir çok yere metroyla en fazla yarım saatte ulaşabilirsiniz. Ayrıca Eskişehir, Bilecik, Bursa, İstanbul’a veya Konya gibi büyük şehirlerimize hızlı trenle kısa sürede ulaşabilirsiniz. İsterseniz Bursa gezilecek yerler ve Bilecik gezilecek yerler yazılarımıza bir göz gezdirin.

Merkez Ankara olmak üzere gelmişken belki Konya’da Hz. Mevlana’yı ziyaret edebilir, ya da Osmanlı’nın kuruluş temellerinin atıldığı Bilecik ilimize uğrayabilirsiniz. Ankara’nın Türkiye’nin neredeyse merkezinde olması diğer illere ulaşımını kolaylaştırır.

  • Ankara gezilecek yerler yazımızda anlattığımız gibi, istanbul veya istanbul anadolu yakası gezilecek yerler kadar olmasa da çok fazla gezilecek yeri vardır. Tatil esnasında kalabalık boğarsa, kaçabileceğiniz bir sürü sakin semti ve ilçesi vardır. Gölbaşı’nda balık tutabilir, Ulus’da ucuz alışveriş keyfi yaşayabilir, Tunalı’da elit bir şekilde eğlenebilirsiniz.
  • Yazın gidebileceğiniz bir sürü açık ve kapalı yüzme havuzu vardır.

Özellikle Odtü’nün ve Ankara üniversitelerinin olimpik yüzme havuzlarını tercih edebilirsiniz. Hatta bu üniversitelerde okuyan ya da çalışan tanıdığınız varsa bu daha kolay olacaktır.

  • Mesela İstanbul’da araba kullanmak istiyorsanız, ama oradaki kaostan dolayı bir türlü başaramadıysanız Ankara’da araba kullanmakla başlayabilirsiniz. Trafiğin kalabalık olduğu saatlerde Ankara’da araba kullanmak İstanbul’da araba kullanabilmenizi oldukça kolaylaştıracaktır. Biz direksiyon dersi yazımızda bu konuda bilgi verdik.

Ankara Tatili Sırasında Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Hamamönü

Altındağ Belediyesi’nin restorasyon çalışmalarından sonra Hamamönü turistik bir yer haline gelmiştir. Sivil mimari örneği birçok ev bulunmaktadır. Sokaklarında kültürel faaliyetler, lokantalar, kafeler ve hediyelik eşyalar satan tezgahlar görmek mümkündür. Hamamönü içerisinde aynı zamanda Muhsin Yazıcıoğlu’nun kabri, Mehmet Akif Müzesi, Taceddin Dergahı da bulunmaktadır.

Ankara Kalesi

Tarihi çok eskilere dayanan Ankara Kalesi’nden Ankara manzarası izleme fırsatı bulabilirsiniz. İçerisinde birçok hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Hitit Uygarlığı’nın mirası olan bu kale, Ankara’ya gelenler tarafından mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Anıtkabir

Ankara ile ismi özdeşleşen Anıtkabir, sadece Ankara’nın değil, ülkemizin en büyük değerlerindne bir tanesidir. Anıttepe’de bulunmaktadır. 1944 – 1953 yılları arasında inşa edilmiştir. Aslanlı yol, Tören meydanı ve Mozole ile görülmesi mutlaka gereken yerler arasında bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi de bulunmaktadır. Cemal Gürsel ve İsmet İnönü kabirlerini de burada görmek mümkündür.

Muhafazakar Tatilcilerin Uğrak Noktalarından Biri Hacı Bayram Camii ve Türbesi

Hacı Bayram Camii

1427 – 1428 yıllarında inşa edilmiş olan bu cami, Ulus’ta yer almaktadır. Taş üzerine tuğla ile örülmüş olan cami de Hacı Bayram-ı Veli Türbesi de bulunmaktadır. Dua etmek için gelen binlerce vatandaşı burada görmek mümkündür. Hediyelik eşya satan dükkanlar, dini eşyalar satan yerler, lokantalar ve çay bahçesi bulunmaktadır. Muhafazakar tatilcilerin Ankara tatili için uğraması gereken yerlerden biridir.

Kuğulu Park

Kuğulu Park, Tunalı Hilmi Caddesi’nde bulunmaktadır. Ankara’nın simgelerinden biri haline gelmiştir. 1958 yılında kurulmuştur. Kuğuların güzelliği hem yaz aylarında hem de kış aylarında mükemmel bir görüntü vermektedir. Burada oturarak huzur içerisinde çay içerek simit yiyebilirsiniz.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ceza ve tutukevi 1925 ile 2006 yılları arasında faaliyet göstermiştir. Şimdilerde ise Ulucanlar Cezaevi Müzesi olarak ziyarete açıktır. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan 68 kuşağında burada kalmış, 80 kuşağında ise Necdet Adalı, Mustafa Pehlivanoğlu idam cezasını burada almıştır. Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, Yılmaz Güney ve Cüneyt Arcayürek gibi bilinen isimler de burada kalmıştır.

Nereye Giderseniz Gidin Önünüze Çıkacak Yerler

Kızılay Meydanı

Kızılay Meydanı’nda hem sosyal aktivite yapılabilecek hem de alışveriş işlerinin giderileceği birçok yer bulunmaktadır. Güvenpark’a komşu konumdadır. Ankara’nın her yerinden buraya otobüs, dolmuş kalkmaktadır. Aynı zamanda metro ve ankaray durağı da Kızılay’da bulunmaktadır.

Müzeler

Tarihimizi iyice anlamak istiyorsanız, Ankara tatili esnasında Ankara’da görülmesi gereken birçok müze bulunmaktadır. Bunlar; Etnografya Müzesi, Ankara Rahmi M. Koç Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi bulunmaktadır. Bu müzelerde gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasındadır. Ankara hem tarihi hem de kültürel açıdan gezilip, görülecek birçok yer bulunmaktadır. Başkent olması sebebi ile birçok imkandan bu şehirde faydalanılmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.